| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Keys | 87 |
| Keyboard/Keypad Features | Compact Keyboard |
| Hot Keys | Windows Key |
| Localization | English (US) |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Trackball |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.75" |
| Keyboard/Keypad Width | 6" |
| Keyboard/Keypad Depth | 11.75" |
| Weight (Approximate) | 1.18 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Windows |
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |