| Display & Graphics | |
|---|---|
| Effective Resolution | 8 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Widescreen | Yes |
| Lens | |
|---|---|
| Focus Modes | Manual Focus |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.4" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |