Accessories Adesso AKB-150EB
AKB-150EB
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Number of Keys | 105 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Number of Hot Keys | 13 |
| Hot Keys |
|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | RGB LED |
| Localization | English (US) |
| Keystroke Life | 5 Million Cycle |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 1.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 20.50" |
| Keyboard/Keypad Depth | 9.30" |
| Weight (Approximate) | 1.95 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |