| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Height Strip |
| Product Color | Black |
| Height | 3.9" |
| Width | 3" |
| Depth | 1.2" |
| Length | 4" |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |