| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 7.55 ft |
| Minimum Frequency Response | 300 Hz |
| Maximum Frequency Response | 5.50 kHz |
| Impedance | 600 Ohm |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Technology | Condenser |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |