| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 4 |
| Connectivity Technology | Wired |
| System Components | Network Video Recorder |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of VGA Out | 1 |
| HDMI | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.8" |
| Width | 10.7" |
| Depth | 9.4" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |