| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| White Balance Modes |
|
| Color Supported |
|
| Field of View | 2.61° to 66.4° |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats | PCM |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 4.30 mm |
| Maximum Focal Length | 129 mm |
| Lens Included | Yes |
| Minimum Aperture | f/1.6 |
| Maximum Aperture | f/5 |
| Optical Zoom | 30x |
| Digital Zoom | 16x |
| Focus Modes | Automatic |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Protocols |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 31.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Durability |
|
| Height | 10.9" |
| Diameter | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| System Requirements |
Browser:
|
| Certifications & Standards |
|
| Impact Protection Rating |
|
| Ingress Protection Rating |
|
| Security Features |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |