| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 16 |
| Connectivity Technology | Wired |
| System Components | Network Video Recorder |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats | H.264 |
| Maximum Frame Rate | 480 fps |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 8.4" |
| Weight (Approximate) | 11.73 lb |