| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 16 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| System Components | Network Video Recorder |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Resolution | 12MP |
| Maximum Frame Rate | 25 fps |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.8" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 9.9" |
| Weight (Approximate) | 2.91 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |