| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| White Balance Modes |
|
| Color Supported |
|
| Field of View | 72° |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/2000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Protocols |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 6.02 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Dome |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 5" |
| Weight (Approximate) | 10.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Security Features |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |