| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | 4K |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 65.62 ft |
| Night Vision Type | Infrared |
| Number of IR LEDs | 12 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | Horizontal Viewing Angle 198.5° (overview area) 121.1° (high detail area) - Vertical Viewing Angle 198.5° (Fisheye View) |
| Effective Camera Resolution | 12 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 4000 x 3000 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Horizontal Resolution | 2250 TVL |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 2.80 mm |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/16000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Height | 1.7" |
| Diameter | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 15.73 oz |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |