| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
|
| Effective Camera Resolution | 3 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Minimum Focal Length | 4.60 mm |
| Maximum Focal Length | 165.60 mm |
| Optical Zoom | 36x |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Box |
| Height | 2.8" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 1.79 lb |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Ingress Protection Rating |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |