Accessories ACTi A811
A811
| Technical Information | |
|---|---|
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 278.87 ft |
| Night Vision Type | Infrared |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | Horizontal Viewing Angle: 104° - 29° - Vertical Viewing Angle: 55° - 17° |
| Effective Camera Resolution | 4 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2688 x 1520 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Analog Video Signal Format | CVBS |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Minimum Focal Length | 2.70 mm |
| Maximum Focal Length | 13.50 mm |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Optical Zoom | 5x |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/64000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/30 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Durability |
|
| Height | 3.9" |
| Diameter | 5.6" |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP68 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |